Kahveciler, Değişime Ayak Uyduracak

bdincolNews & Events

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, odaya kayıtlı üyelerinin başta kahveciler olmak üzere ayakta kalabilmeleri için değişime ayak uydurmaları gerektiğini belirtti.

Ağaoğlu, ildeki bir kafede gazetecilere yaptığı açıklamada, yönetim kurulu toplantıları değişik illerde yapma kararı aldıklarını ve ilkini de Manisa‘da gerçekleştirdiklerini söyledi

Üyelerinin yaşadıkları genel sıkıntıların başında ayakta kalma mücadelesi olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, “Mahalle kahveleri yerine yeni çıkan alternatif modern mekanlar tercih edilmeye başlandı. Esnaflarımızın da bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Örnek olarak çayı sadece çay olarak vermiyorsunuz, tepside ya da çeşitli sunumlarla veriyoruz. Rakiplerimiz var, küçük kahvelerin kendilerini yenilemeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, çeşitli isim altında açılan kafelere dikkat çekerek bu konuda illerde bulunan oda başkanlarına önerilerde bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Öneri veriyoruz, kahvesine örnek bir uygulama getiriyor. Çayın yanında bisküvi veriyor. Bu süreç nereye kadar gidecek bilmiyorum. Birbirlerinden kopya çekerek yeni mekanlar oluşuyor. Gençler de bu mekanları tercih ediyor. Artık kahvelerin buna ayak uydurması için şeklini değiştirmesi gerekiyor. Biz oda başkanları olarak hepimiz ayrı ayrı ilimizde esnafımızla ilgili bu sorunları federasyonda masaya yatırıp tartışıyoruz. Bu sorunlarla ilgili yapılanmayı esnafa aktarıyoruz. Yazılı beyan olarak değil de sözlü olarak ikili beyan halinde, toplantılarda artık sektörün değiştiğini, yeniliklere açık olmaları gerektiğini söylüyoruz. Onlar da imkanları dahilinde buna ayak uydurmaya çalışıyorlar.”

Toplantıya Ege Bölgesi’ndeki odaların başkanları ve temsilcileri de katıldı.